Do Norska za polární září

V průzkumech kvality života se Norsko každý rok pravidelně umisťuje na předních místech spolu s ostatními skandinávskými zeměmi. Ačkoliv jsou Norové zároveň jedním z nejbohatších národů světa, zůstávají skromní a nadevše si cení svého přírodního bohatství. Stále nespoutaná divočina je součástí jejich každodenního života a bezesporu také jeden z předpokladů pro šťastný život. Během mého studia na univerzitě v Trondheimu jsem se naučil, že ke šťastnému životu člověk opravdu nepotřebuje mnoho. V Norské krajině se nachází spousta malých chatek (norsky koia), ke kterým nevede žádná cesta, jsou bez elektriky pouze s kamny na dřevo, postelí a drnovou střechou. I přes spartánské vybavení však poskytují útulné (hygge :) útočiště i v té největší sněhové bouři. "Å gå på tur" - neboli výlet na koiu do hor patří k norské kultuře jako ryba do vody. V mém povídání se podíváme na některé takové koie hlavně v okolí Trondheimu v regionu Trøndelag.

Země v přednášce:

Kouknout na přednášku bez předplatného neboli zaplatím jednorázově a hned sleduji, max po dobu 30dní.

🔥 Koupit jednorázově za 100,- Kč a hned sledovat 🔥

Vyzkoušejte si členství v nejnižším tarifu za 249,-. Poté automaticky za 249,- měsíčně.

Koupit členství a přehrát celou přednášku
Další přednášky které by se vám mohly líbit:
Informace o autorovi:

Pavel Stejskal

Někteří tvrdí, že Pavel musel být v minulém životě sněhulák, protože jedině tak se dá vysvětlit jeho vášeň pro severské země, kam směřuje většina jeho cest a kde strávil „zatím“ nejkrásnější část svého života, a to během studia produktového designu na univerzitě v Trondheimu. Domluví se norsky a jeho ideální představa života je uprostřed severské divočiny, která nabízí vše – noční ticho uprostřed hlubokých lesů s polární září na obloze, ale i hučení vodopádů ve skalnatých horách a křik racků na mořském pobřeží.

Kromě severu však jeho kroky zavítali i do exotických zemí od rovníkové Afriky, přes Blízký východ až do nejvyššího pohoří světa Himalájí. Pokud je člověk dostatečně otevřený novým zkušenostem, překoná sám sebe a vykročí ze své komfortní zóny, má toho každá země mnoho co nabídnout a je jedno jestli jste jeden měsíc na větrem a deštěm zmítaných Faerských ostrovech a hned další měsíc v horké a vyprahlé Negevské poušti v Izraeli.